ZOO

ZOO

<<

Kdo z lidí navštěvujících zoo by chtěl měnit se zvířaty v kleci? Kdo z nás by chtěl být zbaven možnosti žít svobodně a být zavřený do klece nadosmrti?

Známý zastánce zvířat Přemysl Pitter říkal už krátce po první světové válce toto: "Domorodé obyvatele z exotických zemí také nepřivážíme k nám a nezavíráme je do klecí, abychom si je chodili prohlížet."

Občas bývá na podporu zoo argumentováno odchovem ohrožených zvířat a jejich opětným umístěním do divoké přírody. Jde ale o to, že je to opět člověk, který zvířata na jedné straně hubí a na druhé zachraňuje.

Pokud by ti, kdo podporují svou návštěvou existenci zoologických zahrad a tím zavírání zvířat do klecí, dávali své peníze na podporu zvířat v jejich přirozeném prostředí, bylo by to logičtější a soucitnější.

Že je to jednostranný pohled na věc? V tom případě se zeptám ještě jednou: opravdu byste si to se zvířaty v zoo vyměnili?

Nelze se k někomu jinému, ať už je to člověk nebo zvíře, chovat tak, jak bychom si nepřáli aby se druzí chovali k nám.

A argument, že chceme našim dětem ukázat, jak vypadají živá cizokrajná zvířata také neobstojí. Ukazovat zvířata zavřená v klecích a ohradách znamená ukazovat je v nepřirozeném prostředí a znamená to taky, že tím děti v jistém smyslu učíme, že zvíře je "věc", kterou můžeme zavírat, ovládat a podobně.

Zvíře je ovšem bytost plná tajemství a hodna úcty. Nehledě na to, že v ZOO je jen zlomek ze všech druhů zvířat. Pozorujme zvířata v jejich přirozeném prostředí a nebo k poznávání využijme media, když už je máme.

-ze-

<<