Jak s veganstvím začít

Jak s veganstvím začít

<<

Uvažujete, že se stanete vegankou - veganem? V tom případě pro vás máme vzkaz: Je to úžasně jednoduché! Nic si nekomplikujte! Podívejme se na tři důležité aspekty veganství:

Etické hledisko: Co k tomu říci? Aby se na našem talíři mohlo objevit maso, muselo být drženo (či uloveno) a usmrceno nevinné zvíře. Abychom mohli jíst mléčné výrobky, či vajíčka, bylo zvíře opět drženo a v drtivé většině případů po skončení "produktivního období" nakonec stejně usmrceno. Tomu zabráníme sami za sebe tím, že si na talíř dáme místo živočišných potravin ty rostlinné. A dále, u našich blízkých, tím, že budeme dělat rozumnou osvětu. Když si etické důvody pro praktické veganství takto uvědomíte, je to ta nejlepší motivace začít.

Výživové hledisko: Je potřeba jíst co nejpestřeji, což nám dává záruku, že tělu dáváme co potřebuje. Dále je potřeba jíst co nejkvalitnější potraviny. A za třetí je důležité jíst podstatný díl syrového ovoce (nejlépe na prázdný žaludek) a zeleniny, protože jenom potraviy v přirozeném = syrovém stavu, si uchovávají všechny látky prospěšné tělu. Receptů z veganské kuchyně je na internetu opravdu mnoho, takže zde by problém být neměl.

Společenské hledisko: Pořád ještě není většina společnosti veganství nakloněna v praktickém slova smyslu, ale krok za krokem přicházejí změny k lepšímu. Pokud se tedy jako veganka či vegan ocitnete v jakémkoliv kolektivu v menšině, rozhodně nezoufejte. Veganství propagujte spíše vlastním dobrým příkladem a uvolněnou formou, než konfrontační osvětou!! Vychytejte si dobré zdroje nákupů, tedy nejen větší obchody, ale i prodejny zdravé výživy, trhy... a pokud v místě vašeho bydliště nejsou dostatečné zdroje, zkuste e-shopy. Velkou a důležitou posilou vašeho přesvědčení pro veganství je setkávání podobně cítících lidí, nejlépe osobně na různých tématických akcích, nebo alespoň virtuálně.

Závěr: Je-li vaše soucítění se zvířaty upřímné, k veganství si cestu dříve či později určitě najdete. Jak se říká: "Kde je vůle, tam je cesta."

-ze-

<<