Lecos se už povedlo

Lecos se už povedlo

<<

Aktivity a osvětu v oblasti ochrany zvířat směřující od ochranářských společností k veřejnosti vykonává, bohužel, zatím pořád nevelké množství lidí. Často dokonce můžeme vidět, kdy celý spolek na ochranu zvířat drží nad vodou jeden, dva, či tři lidé a jen sem tam se přidá pár dalších nadšenců.

Ti nejsoucitnější, mají-li k tomu žádoucí schopnosti, bývají v ochraně zvířat i nejaktivnější. Ti nejaktivnější bývají ale často těmi nejvysílenějšími a při svých činnostech směřujících ke zlepšování osudu zvířat vídají ledacos z nepěkného chování od člověka vůči zvířeti. Není pak těžké propadat skepsi. Z jistého úhlu pohledu může vše někdy vypadat tak, že celý boj za práva zvřat je nikdy nekončící boj s větrnými mlýny - sisifofská práce.

V takovou chvíli je dobré se zastavit a připomenout si, co všechno už se povedlo. A byť jde zatím jen o malou část toho, co by se povést mělo, i tak toho není málo.

 

Připomeňme si, že za poslední dobu:

 

- Vzniklo několik společností pro ochranu zvířat, které mají své dílčí úspěchy.

- Vznikají sdružení, weby a články na podporu etického veganství.

- Zvláště mezi lidmi moderního myšlení přibývá veganů.

- Jistě po světě o něco přibylo i lidí kteří cíleně kupují kosmetiku a drogerii netestovanou na zvířatech.

- Někteří lidé se snaží žít alespoň o trochu ekologičtěji, což nakonec pomáhá i zvířatům.

- Jsou otevírány stále nové veganské jídelny a bioobchody.

- Nadšení lidé pořádají osvětu, infokampaně, promítání a debaty.

- Bylo pomoženo obrovskému množství konkrétních zvířat. Kočkám, psům, koním... A to vše díky soucitu jednotlivých lidí.

- Různá nová sílící humanitní a duchovní hnutí mají v sobě neubližování zvířatům samozřejmě zakomponované.

- Je "cítit ve vzduchu", že v mnoha lidech dozrává touha v praxi začít budovat způsoby života postaveného na lidštějších základech než doposud.

 

Je tedy téměř jisté, že čekáme na dovršení určitého množství lidí u kterých dojde k pochopení nejen v tom, že zvířata jsou naši bližní, ale i k pochopení daleko celistvějšímu - že Život má svůj Univerzální Smysl. Po dovršení určitého počtu takto smýšlejících lidí dojde k překmitu v přístupu celé zbývající společnosti. Tyto procesy lze pozorovat v celé historii lidstva. Žádoucí změny již začaly. Pomozme každý svým dílem. Šance jsou tentokrát velké!

<<