Veganská obuv - rozhovor

Veganská obuv - rozhovor

<<

Zdeněk: Když jsem se nedávno dozvěděl o Ahinsa Shoes, zajásal jsem. Ahinsa je tuším výraz ze sanskrtu a znamená nenásilí vycházející z úcty ke všemu životu..., že? Můžeš potvrdit, že vaše motivace pro výrobu veganské obuvi je tedy především etická?

Lukáš: Ano, je především etická, ale nejen ke zvířatům, ale i k lidem, kteří boty vyrábějí a v neposlední řadě také k našemu vlastnímu zdraví. Již při studiu fyzioterapie nás učili o takovémto typu bot, který nedeformuje naše nohy a nechává je fungovat přirozeně. Snažíme se o nenásilí na všech rovinách :)

Zdeněk: Zmínil ses, že výroba veganské obuvi je etická nejen ke zvířatům, ale i k lidem, kteří boty vyrábějí. Můžeš to rozvést a vysvětlit proč například všechen materiál na výrobu pochází výhradně ze zemí EU?

Lukáš: Klidně bychom brali materiál i mimo EU, ale musel by mít nějakou Fair trade certifikaci...a na takový jsme zatím ještě nenarazili...
Ano, snažíme se o to, aby měli všichni na projektu zůčastnění svou práci kvalitně ohodnocenou. Žádná dětská práce apod....

Zdeněk: To zní dobře. Vrátil bych se ještě k tomu, co jsi říkal o tom, že vaše boty nechávají nohy fungovat přirozeně. Co si mám pod tím představit? Znamená to, že jste při jejich navrhování vycházeli ze spolupráce s fyzioterapeuty?

Lukáš: Ano, celý koncept je inspirován fyzioterapeutkou Clarou Lewitovou, která o tomto typu obuvi psali již v roce 1998 v odborné literatuře a totálně nás nadchla svou moudrostí a svým přístupem již při studiu fyzioterapie... Bota je dělaná tak, aby v ní noha mohla fungovat co nejpřirozeněji=co nejvíce jako když je zcela naboso. Nemá žádný potpatek, je lehká, flexibilní, poskytuje dostatek místa pro prsty, přes její tenkou podrážku se dá krásně cítit terén, po kterém chodíme...

Zdeněk: Kde si můžeme veganské boty koupit?

Lukáš: Prodávají nás v Praze, Brně, Liberci a nyní nově i ve Zlíně :) (http://www.ahinsashoes.com/kamenne-prodejny/). V zahraničí zatím na Slovensku a Nizozemí.

Zdeněk: Kde vidíš firmu za deset patnáct let? Bude veganská obuv dostupná běžně ve všech obchodech?

Lukáš: Bylo by to skvělé, kdyby byla veganská obuv běžně dostupná. Již nyní se dá v běžných obchodech nalézt tu a tam veganský model, ale jeho původ a výroba nebývají vždy zcela "ideální". 

Zdeněk: Díky za rozhovor, přijdu si nakoupit :)

Lukáš:  :)

<<