Začátky

Začátky

<<

Někdy se říká, že začátky bývají nejtěžší. Někdy jsou ale i nejkrásnější. Je to úleva začít s praktickým soucitem. Úleva, že už se nebudeme podílet na zabíjení.

Vegetariánství je prvním a nejdůležitějším krokem pro každého jednotlivce či každou skupinu lidí s upřímným zájmem o neubližování zvířatům a praktický soucit s nimi.

Největší množství zvířat trpí a umírá právě z důvodu zbytečného ukájení lidských chutí zvířecím masem. Podle odhadů jsou to zřejmě desítky miliard zvířat KAŽDOROČNĚ a někdy se uvádí i 150 miliard zvířat, která naprosto zbytečně položí svůj život jenom proto, aby člověk uspokojil své nepřirozené chutě.

Kdo skutečně chce, může se v sobě zbavit  "sladké nevědomosti" a otevřít své srdce soucitu. Pak už zbývá jenom dohledat si pár informací, jíst pestrou a chutnou vegetariánskou stravu a být živým příkladem pro ostatní. Důležité je šířit pak tuto zkušenost mezi co největší množství lidí.

Různými studiemi, ale především praktickou zkušeností mnohých, je dokázáno, že život bez masa je při správné životosprávě plnohodnotnější než život s masem.

Zbytečné zabití lze bez jistě klasifikovat jako vraždu. A protože zabíjení zvířat pro maso je prokazatelně zbytečné, jedná se tedy o vraždu v pravém smyslu slova. Argumenty o nezbytnosti lovu pro Inuity používané jako ospravedlnění pro naše kruté požitkářství zde v našich zemích a časech, ani trochu neobstojí.

Je pravdou, že pro lidi, kteří jsou zvyklí jíst maso například 2x denně po dobu třeba i desítek let, je někdy těžké se zbavit psychofyzické závislosti na konzumaci masa. Proto tento návyk radíme odbourávat postupně. Je dobré nemít v sobě pocit, že si nějaké chutě odříkáte. Zkuste třeba vynechat maso dva dny v týdnu a místo něj poobědvat jídlo chuťově masu podobné, jako je například předem marinovaný seitan a celozrnným knedlíkem, omáčkou a nealkoholickým pivem. A v tomto duchu rozšiřovat prostor pro bezmasé pokrmy s postupným zjemňováním chutí a třeba i odbouráváním konzumace alkoholu a kouření, neboť vegetářství není jenom o rostlinné stravě, ale i o abstinentství, nekuřáctví, absenci drog a celkově čistý život ve smyslu vnitřním i vnějším.

Tolik tedy prozatím. Zde se o tématu rozepisujeme jen krátce, protože více se o etickém stravování dočtete na mnoha dalších místech tohoto webu.

<<